A karácsony utáni időszak és a szilveszter nehéz időszak kedvenceink számára. Sokan közülük rettegnek a zajoktól, és már napokkal az újév előtt nehézséget jelent számukra a séta. Elmondjuk, hogyan teheted elviselhetőbbé kutyád számára ezeket a nehéz pillanatokat szilveszter éjjel.
A kutya fél szilveszterkor – tünetek
A kutyák természetüknél fogva nem kedvelik a hangos zajokat, és megpróbálják elkerülni azokat. Vannak kutyák, akiket nem zavar a a vihar, lövések vagy petárdák zaja. Legtöbbjük viszont, sajnos, retteg, amikor elkezdődik a petárdázás vagy a tűzijáték. Milyen tünetek miatt kell aggódnod?
- A kutya remeg, liheg, félrehúzódik
- Idegesen szaladgál a lakásban, vagy menedéket keres, például az ágyban vagy egy sötét fürdőszobában
Hogyan segítsünk a kutyának a tűzijáték idején – 5 fontos szabály
Nyugalom
Ne várj az utolsó pillanatig a nyugtató szer beadásával. Az ilyen készítmények hatóanyagainak időre van szükségük ahhoz, hogy elérjék a kívánt hatást. A nyugtató adagját a kedvenced testsúlyához, korához és temperamentumához, valamint a petárdákra és lövésekre adott reakció mértékéhez kell igazítani.
Milyen összetevőket tartalmazzon egy jó nyugtató készítmény?
Amikor megfelelő készítményt keresel, figyelj az összetételére. Olyan terméket válassz, amely természetes nyugtató és szorongáscsökkentő anyagokat tartalmaz.
- A természetes összetevők hosszú távú használat mellett is biztonságosak, és nem okoznak zavartságot az állatoknál.
- Érdemes figyelni, hogy a hatóanyagok hatását tesztek is alátámasztották-e – így biztos lehetsz benne, hogy a termék használata eredményes lesz.
Ajánlott hatóanyagok:
- Triptofán: segít fenntartani a pozitív hangulatot és a jó kognitív funkciókat, mivel a benne lévő szerotonin (a boldogság hormonja) stabilizáló és nyugtató hatású.
- Kamilla: enyhe nyugtató és szorongáscsökkentő hatású.
- Valeriana officinalis: csökkenti a feszültséget és szorongást, nemcsak macskáknál, hanem kutyáknál is hatékony.
Séták
Ne hagyd az esti sétát az utolsó pillanatra szilveszter éjjel. Sétáltasd meg a kutyát, jóval azelőtt, hogy az igazi hangzavar elkezdődne. Semmiképpen ne engedd szabadon a kedvenced!
- Tegyél rá nyakörvet és hámot, és rögzítsd mindkettőt pórázon, hogy ezzel is meg tudd előzni a szökést.
- A nyakörvre vagy hámra mindig legyen biléta rögzítve, amelyen rajta van a telefonszámod és a kutya neve!
- Kerüld a tűzijátékokat, még akkor is, ha kutyád nem fél a lövésektől.
Biztonságos hely
Szilveszterkor a kutya különböző helyeken próbál elbújni a házban. Készíts neki egy biztonságos menedéket – lehet ez egy fürdőszoba, egy elsötétített kennel vagy egy csendes sarok a szobában. A legfontosabb, hogy a kutya ne legyen kitéve túl sok külső zajnak.
- Takard le az ablakokat, és kapcsolj be zenét, hogy elnyomd a robbanások zaját.
- Ne hagyd egyedül a kutyát azon az éjszakán még a lakásban sem!
Etetés
Előfordulhat, hogy a stresszes kutya nem akar enni szilveszterkor. Viszont nem kell pont ezért más, új finomságokkal kínálni, mert ezek emésztési problémákat okozhatnak, ami extra sétát jelenthet az amúgy is félelemkeltő éjszakában.
Támogasd a kutyádat
Ha kutyádnak szüksége van a közelségedre, engedd meg, hogy odabújjon. Nyugalmad, halk hangod és gyengéd érintésed segít kedvencednek túlélni ezeket a nehéz pillanatokat, és megnyugtatja érzelmeit.
A fenti tippek betartásával könnyebben átvészelheted kedvenceddel ezt a nehéz időszakot. A saját és háziállataink biztonsága a legfontosabb.
Szerző: Izabela Cupiał
Zoopszichológus, állatorvosi technikus, állatbarát és kutyasportok lelkes rajongója. Magánéletben két keverék kutya, Mimi és Pongo gondozója.